Marta Julia-Piórko

Marta Julia Piórko Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na wydziale Malarstwa i Grafiki, kierunku malarstwo. Dyplom w 2007 roku w pracowni prof. Macieja Świeszewskiego, a aneks z grafiki warsztatowej u prof. Alina Jackiewicz-Kaczmarek. Oprócz malarstwa sztalugowego i wklęsłodruku zajmuje się także malarstwem ściennym.

„W swoich obrazach łączy realistyczną technikę z pop surrealistyczną narracją. Obrazy Marty Piórko to przede wszystkim portrety, którym towarzyszy aura niepokoju. Artystka przedstawia ludzi i zwierzęta, a także kompilacje tych postaci . Światy te wzajemnie się przenikają, a pomieszanie gatunków, przywodzi na myśl “Alicję w Krainie Czarów” czy Baśnie braci Grimm . Malarka szuka inspiracji w fotografiach z czasów wiktoriańskich , starych atlasach anatomicznych, zielnikach, a także dawnym malarstwie i kostiumach.
W pracach Marty wyczuwalny jest niepokojący klimat melancholii i nostalgia za czymś minionym. Ale dzięki bogatej narracji, groteskowym i dowcipnym przedstawieniom oraz zdecydowanej kolorystyce, artystce udało się wykreować swój niepowtarzalny współczesny styl.
Marta w swej karierze zaczęła od hiperrealistycznych kolorowych portretów młodych ludzi, potem odeszła od tej stylistyki na rzecz przedstawień zwierząt na tle wymyślnych tapet. Obecnie określenie pop surrealizm jest najbliższe twórczości artystki. Obrazy z ostatnich lat w czarno-białej tonacji, są przemieszaniem gatunków, czasem pełne niebezpiecznej magii, mrocznej atmosfery i niepokoju.
Jak napisała krytyk sztuki Marta Królikowska: „ Piórko próbuje wprowadzić do malarstwa popularnego elementy rzadziej spotykane, mroczne, niepokojące i wprowadzające intrygującą odmianę.”

Сортировать по

W ogrodzie

6 500,00 zł

Melancholia

6 500,00 zł